Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan ve Yönetim Kurulu Üyeleri Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’i ziyaret etti.

Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen görüşmede, Kuzey Kıbrıs’ta devam etmekte olan Sağlık Turizmi faaliyetleri ile bu alanın geliştirilmesi ve ülke içi katmadeğerin arttırılabilmesi için atılabilecek adımların ele alındığı belirtildi. Görüşmede Başkan Savaşan’a yönetim kurulu üyeleri, Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Remzi Gardiyanoğlu, KITSAB Başkanı Orhan Tolun ve Av. Özkul Özyiğit eşlik etti.

Savaşan: “Sağlık Turizmi’nin gelişmesi için Türkiyemizin desteği belirleyici”

Görüşmede Savaşan, coğrafi konumu, tarihi, turistik ve insani özellikleri, akıllı binalardan oluşan yüksek konforlu hastaneleri, güncel bilgi kullanan uzman hekimleri, uluslararası akreditasyonları ile sayıları gün geçtikçe artan nitelikli hastaneleri ve klinikleri yanısıra üçüncü yaş turistlerinin aradığı özelliklere sahip iklim koşulları ve fiyat avantajları sunan Kuzey Kıbrıs’ın sağlık turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu anlattı.

Türkiye’de olduğu gibi kamu ve özel sektör ayrımcılığı yapılmadan, bu alanın teşvik edilmesinin hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Savaşan “sizlerin öncülüğünde Türkiye’de verilmekte olan teşviklerin KKTC’ye genişletilmesi ve ülkemizdeki yetkili makamlarımızın destekleri ile Sağlık Turizmi’nin sürdürülebilir bir yapıya kavuşabileceğine inanıyoruz. Türkiyemizin bu anlamda vereceği destek belirleyici öneme sahiptir” dedi.

Türkeş: “Sağlık Turizmi KKTC için hayırlı”

Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de kabulde yaptığı konuşmada, Sağlık Turizmi’nin KKTC için hayırlı bir proje olduğuna inandığını söyleyerek, KKTC’de katmadeğerin artması için Sağlık Turizmi’nin gelişmesinin son derece önemli olduğuna işaret etti. Türkeş son olarak, Türkiye’nin dün olduğu gibi bundan sonra da KKTC’de yaşayan kardeşlerinin yanında olacağını sözlerine ekledi.

Türkeş’e Kıbrıs’daki evinin sembolik kapısı takdim edildi

Ziyarette ayrıca Tuğrul Türkeş’e babası merhum Alparslan Türkeş’in doğduğu Lefkoşa Surlariçi’nde bulunan evlerinin sembolik kapısı da hediye edildi.