as_cv_foto-423x537

Yrd. Doç. Dr. Ahmet SAVAŞAN

Ahmet Savaşan 1977 yılında Lefkoşa’da doğdu. ilk, orta ve lise eğitimlerini Lefkoşa’da gördü. Savaşan, 1999 yılında Yakın Doğu Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimini; yine aynı yıl Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Programını tamamladı.

2004 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Fen ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Radyo, Televizyon ve Sinema Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapan Ahmet Savaşan, 2017’de Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eğitim Yönetimi, Denetimi, Planlaması ve Ekonomisi Anabilim Dalı’nda Doktorasını tamamladı.

Profesyonel iş hayatına 1999 yılında Yakın Doğu Turizm ve Seyahat İşletmeleri bünyesinde Genel Müdür Yardımcısı olarak başlayan Ahmet Savaşan, KKTC turizminin bilimsel temellerde gelişmesi ve ülkeye kongre ve sağlık turizmi başta olmak üzere alternatif turizm çeşitleri kazandırılmasına yönelik olarak pek çok projede görev aldı. Bu güne kadar 100’den fazla ulusal ve uluslararası kongre, konferans ve toplantı organizasyonunu yöneten Savaşan’ın, ulusal ve uluslararası alanda gerçekleştirdiği faaliyetlerinden ötürü pek çok ödülü bulunmaktadır. Savaşan’ın ayrıca KKTC’de Turizm Bilinci’nin oluşturulması ve ayrıca ülkede Turist Sağlığı’nın öneminin algılanması ile Sağlık Turizmi’nin gelişmesi konularında da bilim ve uygulama alanında pek çok çalışması vardır.

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Genel Sekreterliği, Kıbrıs Türk Hava Yolları Denetim Kurulu Üyeliği, YDÜ Turizm Araştırma Geliştirme Merkezi Kurucu Başkanlığı, Yakın Doğu Turizm İşletmeleri Genel Müdürlüğü (2002-2018) görevlerinde de bulunan Ahmet Savaşan, eğitim, turizm, sağlık konularında çeşitli yasa tasarısı çalışmalarına da katkı koymuştur.
Kuzey Kıbrıs’da ilk Sağlık Turizmi dersini 2017 yılında YDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde vermeye başlayan Ahmet Savaşan, 2018 yılında Yakın Doğu Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent ünvanı almıştır. Öğretim üyesi olarak akademik çalışmalarını sürdüren Savaşan’ın uluslararası prestijli dergilerde yayınları da bulunmaktadır.

Hâlen Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Dünya Engelliler Birliği (WDU) üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Ahmet Savaşan, 2015 yılında Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi’ni kurarak kurucu başkanlığını üstlenmiş, ardından da konseyin KKTC adına Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nin 54. üyesi olarak kabul edilmesinde belirleyici rol üstlenmiştir.

Şubat 2017’de Ürdün’ün Başkenti Amman’da gerçekleştirilen Dünya Sağlık Turizmi Forumu’nda KKTC’yi temsilen Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliğine ardından da 2017 yılında Dünya Başkan Yardımcılığına seçilen Yrd. Doç. Dr. Ahmet Savaşan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Turizmi Master Planı’nın hazırlanması için yapılan Sağlık Turizmi’ni Geliştirme Projesi’nde proje başkanı olarak görev almıştır. Ahmet Savaşan evli ve bir çocuk babasıdır.