Tarihinin her döneminde, stratejik, politik, ticari ve dini sebeplerden dolayı her zaman istenilen ve cazibesini hiçbir zaman yitirmeyen ada…İlk medeniyet ateşinin yakıldığı Neolitik yerleşim yerleri, Roma Dönemi’nin görkemini yansıtan antik şehir krallıkları,  Haçlı Seferleri’nin sığınak yeri, Fransız hanedanlarından Lüzinyanların en ihtişamlı ülkesi, Venedikli tüccarların doğudaki en önemli limanı, ve Osmanlı’nın Doğu Akdeniz’deki en güçlü kalesi…İngiliz yazar William Skakespeare’in ünlü  Othello trajedyasını yazarken ilham aldığı Liman kalesinin bulunduğu yer.

Ünlü cizgi film karakteri yaratıcısı Walt Disney’in ‘Uyuyan Güzel’ ine konu olan St.Hilarion kalesinden esinlendiği ülke.

Doğu Akdeniz’deki en muhteşem Gotik eserlerin yer aldığı, tarihin gizemli temsilcisi.

Leonardo Da Vinci’nin Mağusa’nın şehir savunma planına katkıda bulunduğu, ve paha biçilmez eseri ‘İsa’nın son akşam yemeği’ tablosundaki masa örtüsündeki çizimi, Kıbrıs’a ait ‘Dere Motifi’li Lefkaradan esinlendiği ada.

Lawrance Durellin Acı Limonları yazdığı , Kıtalararasındaki İnanç yollarının kesiştiği,  Da Vinci’nin şifresi kitabına konu olan  tapınak Şövalyelerinin Aslan Yürekli Richard’tan 100 bin Bizans altınına satın aldığı ve bir yıl egemenliğini sürdürdüğü ada,

Aşk ve Güzellik tanrıçası, Afrodit’in doğduğu, Adonis ile aşkının geçtiği , kendi yapmış olduğu kusursuz kadın Heykeline aşık olup ona can veren sanatçı Kral Pygmalion’un, ölümsüz mitolojik aşklarına tanıklık eden sevgi adası..

10 bin yıllık tarihi ve kültürel mirasın zenginliği, yılın 300 gününden fazla içinizi ısıtan güneşli ve huzurlu ortamı , muhteşem doğası ve ellenmemiş kumsalları  ile sizi kucaklamaya hazır..

Kıbrıs adası, Dünyanın en gizemli yerlerinden biridir. Bu gizem dolu coğrafyanın Akdeniz kokulu parçasıdır Kuzey Kıbrıs.


Akdenizin en Akdenizlisi olan bu cennet ülkeye yapılacak yolculuk, sizlere 10,000  yıllık  medeniyetlerin tanıklığını yapan tarihi yerlerin izlerini, kültürel mirasın etkileyici dokusunu ve doğal zenginliğini yılın farklı zamanlarında farklı muhteşem güzelliklerle sunar.

Doğu Akdenizdeki sanatsal işçiliğin en muhteşem örneği olan Bellapais Manastırı, St.sophia Katedrali (Selimiye camii) ve St.Nicholas Katedrali (Lala Mustafa Paşa Camisi) gibi gotik yapılar, Antik dönemde kurulan Salamis ve Soli gibi şehir krallıkları, Beş Parmak Dağları üzerine  masalımsı bir görünüme  sahip 3 dağ kalesi, dünya kültür mirası olarak kabul edilen ve  ortaçağ esintileri taşıyan Mağusa surlar içi ve Lefkoşa surlar içi   bu tarihsel yolculuğun sadece birkaç büyüleyici durağı arasındadır.

Kuzey Kıbrıs’ta bulunduğunuz süre içerisinde yapacak ve görecek çok şey bulursunuz. Bir doğasever olarak, Kıbrıs Orkidelerini, Kıbrıs endemiklerini ve uçsuz bucaksız kumsallarını keşfedebilir, koruma altındaki kaplumbağaları, birçok bitki türünü barındıran doğal güzellikleri ,vahşi hayatı gözlemleyebilir yüzyıllardan beridir değişmeyen köy hayatını Eko turizm tadında yaşayabilirsiniz.

Turistik konaklama tesisleri her kesimden tatilciye beklentilerine fazlası ile cevap veren farklı alternatifler sunmaktadır. Hem lüks oteller , hem aile işletmeleri hemde son yıllarda yapılan Butik ve Eko turizm otelleri ile sizlere değişik seçenekler sunar. Akdeniz’in Berrak sularında yüzmek,zengin açık büfe yemekler, Kongre ve seminer salonları, yüzme havuzları, aqua park, çevre ile bütünleşmiş yeşil alanlar,dinlence ve eğlence faaliyetleri,şans oyunları,sizlerin rahatlığı için tasarlanmış tesisler rahat bir tatil için hertürlü olanağı sahiptir.

En batıdaki Yeşilırmak köyünden en doğudaki Apostolos Andreas Manastırına kadar Dünyanın saklı cenneti durumundaki Kuzey Kıbrıs’ta geçireceğiniz her an sizlere  unutulmaz bir tatilin rahatlığını verecektir.  Kuzey Kıbrıs Akdeniz’in incisi sıfatını fazası ile hak etmektedir.

Misafirperver,güleryüzlü, ve sıcakkanlı ada insanı adeta sizi birer turist Rehberi gibi karşılar ve her konuda yardımcı olmak için elinden gelen herseyi yapar.

Güneşin en güzel doğduğu ve en güzel battığı ülkeden selam olsun nidaları yükselir her doğan yeni güne ve uğurlanan güne. Her gün bitiminde Gökyüzü,dağ,deniz ve güneşin dansı sona erer ve her doğan günde yeniden başlar hiç sona ermeyecekmiş gibi..

Birbirinden ayrılamayan iki sevgilinin tutkulu aşkı gibi…

Tanrıçası  Afrodit olan Kıbrıs adasında tatil yapmak çok büyük bir ayrıcalıktır…Bu ayrıcalığı paylaşmaya ne dersiniz…

Doğu Akdeniz’de yer alan Kıbrıs adası, Türkiye kıyılarına 64 km, Suriye’ye 96 km ve Mısır’a 400 km uzaklıktadır. Sicilya ve Sardunya’dan sonra Akdeniz’in en büyük üçüncü adasıdır. Kıbrıs, kıtalar arasında yer alan stratejik, ticari ve dini, konumu nedeniyle asırlar boyunca birçok medeniyete evsahipliği yapmıştır. 3355 km2 lik yüzölçümüne sahip Kuzey Kıbrıs’ta  10.000 yıllık geçmişe tanıklık eden tarihsel ve kültürel mirasın izleri ile buluşabilirsiniz.  M.Ö 8000 yılı ilk insan izinin ada üzerinde başladığı dönemdir. Neolitik dönemden günümüze Yüzyıllar boyunca iz bırakan uygarlıklar arasında, Fenikeliler, Asurlular, Mısırlılar, Ptolomeler, Persler, Helenler, Romalılar, Bizanslılar, Lüzinyanlar, Venedikliler ,Osmanlı İmparatorluğu ve İngiliz İdaresinin  izlerini görebilirsiniz.

Tarih boyunca Alashia, Kittim, Yadnana, Hettim isimlerini alan Kıbrıs adasının ismi için en güçlü teori adada çok fazla bulunan ve ’Cuprrum, Cyprium’ olarak bilinen  bakırdan geldiğidir.

Altı ilçeden oluşan 300 bin nüfuslu Kuzey Kıbrıs’ın her köşesi görülmeye değerdir..Kuzey Kıbrıs’ta  yıl boyunca (4 mevsim 12 ay), Girne’den Lefkoşa’ya, Güzelyurt’tan Lefke’ye, İskele’den Karpaz’a, ve  Mağusa’ya , Sizleri ; Tarihi, Kültürel, Doğal, Otantik ve Romantik  bir tatil çağrısı yapıyoruz.

Her mevsim başka bir güzel olan Kuzey Kıbrıs’ta,  zeytin, harup, kızılçam, servi ağaçları ve yeşil maki bitki örtüsü hakim dokuyu oluşturmaktadır. Oldukça verimli topraklara sahip Kuzey Kıbrıs’ta dört mevsim farklı  renklere bürünen şaşırtıcı güzellikteki bitki örtüsü kendini gösterir. Portakal, turunç, limon, mandalina, greyfurt gibi narenciye ürünleri yanında karpuz,Patates gibi sebzeler ve birçok meyve türü yetiştirilmektedir. Kıyı kesimleri okalüptüs ve akasyalar, dağlar ise güzel kokulu çam ağaçları ile kaplıdır.

Oldukça sağlıklı bir iklime sahip Kuzey Kıbrıs’ta, tipik Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları uzun ve sıcak, kışları ise kısa ve az yağışlıdır. Soğuk rüzgarlar, don ve kar kavramları, Kuzey Kıbrıs için bilindik şeyler değildir.. Yağışlar çoğunlukla yağmur şeklinde olmakta, nadiren Girne sıradağlarına kısa sürede eriyen kar düşmektedir. En soğuk Ocak ayı ortalaması 10 derece, en sıcak Temmuz ayı ortalaması  40 derecedir. Yıllık ortalama sıcaklık ise 19ºC’ (66ºF) derecedir.

 

 

Bölgeler

MEDENİYETLERİN  BAŞKENTİ  LEFKOŞA – tarihin büyüsü –

Tarih sürecinde ismi, ‘Ledra,Lidra,Kermia’olarak da bilinen  Başkent  Lefkosa’nın yaklaşık 4.5 km.’lik Surlar ile çevrili bölümünde 11 Burç ve 3 Giriş kapısı bulunmaktadır.Lefkoşa’nın tarihi surlar içine girişi sağlayan 3 kapıdan biri olan 1567 tarininde Venedikliler döneminde yapılan,Girne Kapısı ( Porta Del Proveditore), Kıbrıs’taki Mevleviliğin önemli eserlerinden biri olan 16.yy dönemine ait Mevlevi Tekkesi,Lefkoşa’nın sembollerinden biri olmuş Venedik Sütunu-Dikilitaş, Günümüzde Kıbrıs El Sanatlarının ve Kültürünün yansıtıldığı bir mekan olarak düzenlenen, 16.yy. Osmanlı Dönemine ait 68 odadan oluşan Büyük Han Lefkoşa’yı adımlarken durulması gereken noktalardır.  1208-1326 tarihleri arasında Lüzinyan Döneminde inşa edilen St.Sophia Cathedral(Selimiye Camii) en önemli Gotik mimari yapılardan biridir.Lefkoşa surlar İçerisinde görülebilecek diğer Yerler ise Şunlardır ; Kumarcılar Hanı, Bedesten(St.Nicholas Kilisesi), Taş Eserleri Müzesi, Arab Ahmet Camii, 1932 tarininde açılan Bandabuliya ve Arasta Çarşısı, Ermeni Kilisesi(Notre Dame de Tyre), Büyük Hamam,İngiliz Koloni Dönemi Yapıları,  Samanbahçe Evleri, Arab Ahmet Mahallesi, Cumbalı Evler,  II.Sultan Mahmut Kütüphanesi, St.Catherine Kilisesi(Haydarpasa Camii), St.Lucas Kilisesi, Saçaklı Ev, Luzinyan Evi, ve Yakın Geçmişe ait etnografik eserlerin sergilendiği 19.yy’a ait Derviş Paşa Konağı.

 


 

KUZEY KIBRIS’IN İNCİSİ GİRNE – Antik mücevher –

Kuzey Kıbrıs turizminin en yoğun yaşandığı yer olan Girne,adalılık ve Akdenizlik karakterini yansıtan bir şehir durumundadır. Ağırlıklı olarak,Bizans,Lüzinyan ve Venedik Dönemi izleri taşıyan ve günümüze çok sağlam bir şekilde ulaşıp, çağdaş müzecilik anlayışı ile yeniden düzenlenen Girne Kalesi ve içerisinde oluşturulan bölümler ; Tanıtım Odası, Zindanlar, St.George Kilisesi, Vrysi Neolitik Yeri Canlandırması, Kırnı Mezarları, Akdeniz Mezar Kazısı Bölümü, Venedik Kulesi,  Sarnıç,Lüzinyan Kulesi, ve M.Ö 300 yıllarına tarihlendirilen 2300 yıl önceki bir yolculuğun tanığı,geminin sergilendiği,  Batık Gemi Müzesi. Akdeniz’deki en güzel liman olarak kabul edilen,Tarihi Girne Limanı,  KKTC’deki 3 dağ Kalesinden biri olan deniz seviyesinden 732 metre yüksekliğindeki St.Hilarion Kalesi ve sergi Bölümleri ; Tanıtım Odası,Barbikan,Kiler, Atölye,Mutfak,Kraliyet Sarayı,Sarnıç,Prens John Kulesi ve Bizans Kilisesi. İşte size bir şaheser.  Fransız Gotik Mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Ortaçağ’ın Doğu Akdenizdeki en görkemli eseri Bellapais Manastırı.

Girne Bölgesinde görülecek olan diğer yerler şunlardır ; Buffavento Kalesi,Archangel Mikhael Kilisesi ve İkon Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Halksanatları Müzesi, Sourp Magar Manastırı,Antiphonidis Kilisesi,Antik Lambousa Şehri, Kıbrıs Endemikleri,Orkide Türleri ve nadir bulunan yaban bitkilerinin bulunduğu Alevkayası Bölgesi ve Herbarium.

 

AÇIK HAVA MÜZESİ GAZİMAĞUSA  – othello’nun şehri –

Her köşesi tarih ve gizem kokan Gazimağusa dünyanın sayılı tarih ve kültür mirasına sahip yerlerinden birisidir. Kıbrıs’ın en büyük Antik Şehir Krallıklarından biri olan ve uzun yıllar Kıbrıs’ın başkentliğini yapan  Salamis Antik Şehrinin; Kıbrıs’ın en büyük Bazilikası St.Epiphanius Bazilikası, Campanopetra bazilikası,Agora, Salamis Nekropolü, Kral Mezarları ziyarete açıktır. İnanç turizmi Kapsamındaki en önemli yerlerden  biri olan St.Barnabas Manastırı, İkon ve Arkeoloji Müzesi, W.Sheakespeare’in Othello Trajedyası’na konu olan hikayenin geçtiği 15.yy Venedik yapısı Othello Kulesi, St.Nicholas Katedrali(Lala Mustafa Pasa Camii),14.yy. Lüzinyan dönemine ait St.Peter and St.Paul Kilisesi (Sinan Pasa Camii-Buğday Camii), 1522 tarihli Venedik Sarayı(plazza del proveditore),1600’lü yılların başalrında yapılan cafer Paşa Hamamı,28.Çelebi Mehmet Türbesi, İkiz Kiliseler, 13.yy’a ait St.George of the Latins Kilisesi, 16. yy.!a tarihlendirilen St.George of the Greeks kilisesi,Nestorian Kilisesi, İkiz Kiliseler,1837-1876 tarihlerine ait  Namık Kemal Zindanı, Akkule(Kara Kapısı-Ravelin), Deniz Kapısı(Porta del Mare), İncirli Mağarası ve Geç Tunç Çağına tarihlendirilen  Antik Çağ’ın en önemli ticaret şehirlerinden biri olan  Enkomi ve Alasya. 1298-1312 yılları arasında inşa edilen Lüzinyan krallarının taç giydikleri St.Nicholas Katedrali (Lala Mustafa Paşa) gotik sanatın harikulade örneklerinden biri olup,Osmanlı döneminde ilave edilen minare ile camiiye dönüştürülmüştür.

 


 

DOĞA HARİKASI İSKELE/KARPAZ – bakir coğrafya

Doğal güzelliklerin, Tarihsel zenginlikle bütünleştiği  İskele/Karpaz bölgesinde  görülebilecek yerler şunlardır ; dünyanın en güzel sahillerinden biri olan Altın Kumsal. İskele’deki  Panagia Theodokou Kilisesi, İskele Doğal Hayat Müzesi, ve  St.James Kilisesi. Beşparmak dağları üzerindeki 3 dağ kalesinden biri olan ve deniz seviyesinden yaklaşık 700m yüksekliğindeki  Kantara Kalesi.  Boltaşlı Köyündeki Kanakaria Kanakaria Kilisesi. Büyükkonuk, Kumyalı ve mehmetçik Köylerindeki Eko Turizm Alanları. Kaleburnu Köyündeki Kral Tepesi, Nitovikla Kalesi, Sipahi Köyündeki M.S 5 ve 6. yy’a ait taban Mozaikleri ile ünlü Ay.Trias Bazilikası, Arkaik döneme ait Dev Heykeller,Aphendrika (Urania), M.Ö 5.yy’a tarihlendirilen Ay.Philon Kilisesi, Altın Kumsal, Kıbrısın Sembollerinden Eşeklerin bulunduğu milli Park Alanı, Yürüyüş Turları ve Özel ilgi Turizmi için elverişli alanlar, MÖ 6000’e tarihlendirilen Kastros Neolitik Şehri ve Kıbrıs adasının en doğu ucunda yer alan ve Kutsal olarak kabul edilen Apostolos Andreas Manastırı .

 

 

RENKLERİN UYUMU GÜZELYURT/LEFKE – mavi, yeşil ve turuncu kardeşliği

Turuncu,Yeşil ve Mavi renklerin tüm ihtişamı ile görülebileceği,Güzelyurt-Lefke Bölgesinde ziyaret edilecek başlıca yerler şunlardır ; Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi, Müze içerisinde sergilenen muhteşem güzellikteki Altın buluntuların yer aldığı ’Soli’nin Altın Yaprakları’bölümü,  St.Mamas Manastırı ve ikon Müzesi,  Kıbrıs’ın en önemli Antik Şehir Krallıklarından biri olan Soli Antik Şehri ,  4-6 yy.’a tarihlendirilen eşşsiz güzellikteki yer mozaiklerinin bulunduğu Erken Hristiyanlık Dönemine tarihlendirilen St.Auxibius Bazilikası, 3500-4000 kişilik Roma Tiyatrosu,ve Agora .Kıbrıs’taki  özgün Pers mimarisi ile inşa edilen M.Ö 5.yy’a tarihlendirilen tek Eser olan,137 odadan oluşan Vouni Sarayı, ve Athena Tapınağı. Yeşilırmak Köyündeki Guiness Rekorlar kitabı tarafından tescil edilmiş Asma, Bölgedeki Çilek-Kolakas ve Tarımsal alanlar, Narenciye Bahçeleri,Anıtsal Zeytin ve Diğer ağaçlar, M.Ö 5000 Neolitik Döneme tarihlendirilen Petra Tou Limnidi,   Eski bir Türk Kasabası olan Lefkedeki Osmanlı ve İngiliz dönemi Eserleri, Pir Pasa Camii,Su Kemerleri, Hurma Ağaçları, Bakır Madeni alanları, Koruçam Köyündeki Ay.Georgios Maronit Kilisesi, Tepebaşı ve Çamlıbel arasında bulunan Mavi Köşk, Erken Tunç Çağı’na tarihlendirilen Toumba Tou Skuru şehri, Geç Bronz dönemine ait Pigades Tapınağı  diğer önemli çekim noktalarıdır.

 

3 S ( Sea- sand- sun)

Doğanın muhteşem güzellikler sunduğu Kuzey Kıbrıs’ın berrak denizleri ile altın sarısı kumsalları misafirlerini bekliyor. Hızlı ve yorucu hayatın küçük kaçamaklarının yaşanabileceği en sakin koyları keşfedilmeyi bekliyor.

Güneşin en sarı hali ile gülümsediği Kuzey Kıbrısta serin Akdeniz suları ile serinleyerek, tüm yorgunluklar bir kenara itilebilir. Vucudunuzun ihtiyaç duyduğu detoksu gerçekleştirebilir,  D vitamini depolayabilirsiniz.

Sabahın ilk ışıklarında eko turizm faaliyetleri sizlere yepyeni dünyaların kapılarını aralarken, ağustos böcekleri eşliğinde deliksiz  bir siesta ile devam edecek uzun ve güzel gecelere dinlenmiş olarak hazırlanabilirsiniz.

Meltemlerin eşliğinde eşssiz Kuzey Kıbrıs mutfağının otantik tadını taa içinizde hissederken, limonata ile müthiş bir lezzete merhaba dersiniz tekrar.

Güneş,  en sarı hali ile saçlarınızda vals yapacak, deniz en mavisi ile bedeninizde dolaşacak, kumsallar ise en berrak hali ile sizi sarıp sarmalayacaktır.

 

 

Nature

Kuzey Kıbrıs’ta Kış mevsiminde doğa hareketlenmeye başlarken, İlkbaharda en güzel renkler hayata uyanarak eşsiz güzellikteki tabloda yerini alır. Yaz mevsiminde renklerin  şölenine veda edilirken, Akdeniz güneşinin uzun sürecek selamı alınır. Sonbahar ise sakinliğe ve huzura  bürünmenin mevsimidir.

Aranılan ruhsal huzur ve yaşamın gerçek tadı Kuzey Kıbrıs’tadır.

Kuzey Kıbrıs tanrının bahşettiği güzelliklerini sizlerle paylaşıyor.

Petro To Limnidi kayalığından aşlayan sınırını Karpaz Yarımadasının en ucundaki Zafer Burnu’na kadar muhteşem güzellikler sizleri bekliyor.

Akdenizli bitki örtüsünün süslediği verimli topraklar boylu boyunca yaratıldığı günkü gibi hala.

Ağustos Böceklerinin mırıldandığı huzur dolu bakir Kıbrıs sahillerinde güneşlenmek, dinlenmek ve Akdeniz’in en temiz suları ile buluşmak,  Kuzey Kıbrıs’ın en önemli zenginliklerindendir. Ellenmemiş kumsallarda denizin tadını çıkarmak tatilin benzersiz keyfi ile eşdeğerdedir.

Kuzey Kıbrıs, dalış için de son derece zengin bir potansiyele sahiptir. Ada dünyadaki en uzun dalış sezonuna sahip yerlerden biri olup, bilinen en eski batığın bulunduğu nokytya görebileceksiniz. Deniz suyu sıcaklığı ortalama 21.5 derece ile Akdeniz’deki en uygun koşullara sahiptir. Masmavi deniz, sualtını keşfetmek isteyenler için bu idealdir. Özellikle Girne ve diğer bölgelerdeki çok sayıdaki zengin dalış noktasında,  mavi derinliklere dalmak, sizlere gizemli Kuzey Kıbrıs’tan farklı bakış açıları sunacaktır.

Doğudaki yemyeşil Güzelyurt Körfezi, kültürel miras eşliğinde Soli ve Vuni şahitliğinde sizleri beklerken, anıt zeytin ağaçları gölgesinde kahvenizi yudumlayacaksınız.

Osmanlı ve Gotik Mimarinin gizemli Lefkoşa’sı tarihin dehlizlerinde sizlere eşlik ederken, Osmanlının minareleri ile taçlandırdığı kralların Katedralleri ile tanışacaksınız.

Beşparmakların gölgesinde antik Girne Limanında Lüzinyanların Venediklilerin izlerini takip edebileceksiniz.

Güneye doğru giderken Mesaryanın sarışınlığına şaşıracak, Gazimağusanın Venedikli surları sizleri Shakespeare’in soneleri eşliğinde sizleri Otelle Kalesine davet edileceksizniz..

Gazimağusa’nın büyü tadındaki gizemi sizleri Ada’nın en bakir topraklarına uğurlarken, el değmemiş, dokunlup keşfedilmemiş Karpaz Yarımadasına kendinizi salıvereceksiniz.

Medoş Lalerinin salındığı, sadece bu coğrafyada göreceğiniz kuşların şakıdığı Kaprazda adalı eşekler sizlere selam verecek.

 


 

Kültürel Miras – Tarihi eserler

Tarih boyunca cazibe merkezi olan Kıbrıs, gelmiş geçmiş tüm medeneyetlere ev sahipliği yaparken, kültürlerine de sahip çıkarak  topraklarında barındırmıştır.

Her adımında tarihin izlerine rastlamak, geçmişin gizemli tanıklığını yapmak mümkündür. Venedikli, Lüzinyan, Bizans, Osmanlı ve İngiliz ve daha nice izler.

Şarkılarda, yollarda, ağaçlarda bu tarihin mirasını sizlerle paylaşıyor Kuzey Kıbrıs.

Venediklilerin surları çepeçevre Lefkoşa ve Gazimağusayı kuşatırken, Kuzey Kıbrıs’ta tüm görkemi ile kaleler, kralların taç giydiği katedraller, hristiyanlığı yayan azizlere ithaf edilen manastırlar, hala daha ziyaret edilen türbeler, tekkeler ve  sosyal konut nitelikli mahalleler hala daha saltanatlarını sürdürmektedirler.

Gotik mimariye zirve yaşatan görkemli tarihi eserlerin hayat bulduğu Kuzey Kıbrısta, Antik dönemlerin büyük şaheseri Salamis Şehrini, Bizanslıların yarattığı St. Hilarion Kalesini, Lüzinyan Döneminin eseri olan Bellapais Manastırını, Osmanlının Büyük Han’ını , İngiliz döneminin yapıtlarını görebilir, gezebilir ve o dönemlerin ayak izlerini takip edebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta kültürel miras antik döneminden beridir saltanatını sürdürüyor. Bu saltanat yüzlerce eserde hayat bulmuştur.

Güzelyurt/Lefke’de Soli Şehri, Vouni Sarayı ve St.Mamas Manastırı, Girne’de Girne Kalesi, Belleapais Manastırı ve St.Hilarion Kalesi, Lefkoşa’da Venedik surları, St.Sophia Katedrali, Arabahmet Evleri ve Büyük Han, Gazimağusa’da Venedk Sarayı, Namık Kemal Zindanı ve St.Nikolas Katedrali, İskele-Karpaz’da ise Salamis Antik Kenti, St.Barnabas Manastırı, Apostolos Andeas Manastırı sizleri bekleyen Kültürel Miras’ın sadece ve sadece birkaçıdır.

 

 

 

Flora & Fauna – Endemikler, kuşlar, kaplumbağa, eşekler –

ORKİDELER VE ENDEMİKLER : Kıbrıs Florası’nda yayılış gösteren yaklaşık 1900 türün, yaklaşık 1500’ü Kuzey Kıbrıs’ta bulunmaktadır. Yılın 300 gününden fazla güneş alan ve benzersiz Akdeniz iklimi özellikleri böylesine büyük bir doğal zenginliğin oluşmasında büyük bir etken olmuştur. Kuzey Kıbrıs’ta yayılış gösteren  bitkiler içerisinde dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan ve sadece Kuzey Kıbrıs’ ta yetişen  19 Endemik bitki türü vardır ve  32 yabani orkide türü vardır. Kuzey Kıbrıs’ta sadece tek bir orkide türü  (Orchid Kotschyi) endemik olarak tespit edilmiştir. Kıbrıs endemikleri  arasında  en bilineni her yıl Mart ayında adına Tepebaşı ve Avtepe köylerinde, festival düzenlenen Kıbrıs Medoş Lalesi olarak da bilinen Tulipa Cypria’dır. Flora ve Fauna’nın en önemli değerleri arasında olan, tüm orkide türleri, anıt ağaçlar, endemikler ve nadir bulunan türler koruma altındadır.

St. Nicholas Katedrali (Lala Mustafa Paşa Camii) önündeki yaşlı cümbez ağacı, yaşamı boyunca birçok tarihi ve sosyal olaya tanıklık etmiştir. Lüzinyan , Venedik , Ceneviz , Osmanlı , İngiliz ve yakın tarihimizin yaşayan en büyük tanığı olan ağacın,  Katedralin inşaatına başlanan 1298 yılında dikildiği söylenmektedir. Yaklaşık 710 yaşında olan ve anıt ağaç olarak korunan “Ficus Sycomorus’’ (Cümbez ağacı) Kıbrıs`ta yaşayan en yaşlı  ağaç olarak bilinmektedir. 

KARPAZ YABANİ EŞEKLERİ :Kıbrıs’ta yaşam süren hayvan türleri arasında hiç kuşkusuz Yaban Eşeklerinin yeri bambaşkadır. Karpaz ,sadece uçsuz bucaksız eşsiz kumsalları ve farklı flora yapısı ile değil, bu güzel gözlü,çalışkan,sadık,vefalı ve başkaldırmayan uysal hayvanların varlığı ile de az bulunur bir cevher olarak, Kıbrıs’ın özel ilgi Turizmi alternatifleri içerisinde en çekici yerlerinden biridir.Karpaz Milli Parkı içerisinde özgürce yaşamlarını sürdüren Yaban eşekleri, Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret eden ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgi ile izlenmektedir. Karpaz bölgesinin doğal dokusu, eşekler için uygun yaşam koşulları yaratmaktadır.

KUŞLAR VE KELEBEKLER : Kuzey Kıbrıs coğrafi konumu itibarı ile göçmen kuşlarının da uğrak noktasıdır.  Kuzey Kıbrıs’ta 370 türden fazla kuş, yılın farklı zamanlarında özellikle İlkbahar ve sonbaharda gözlemlenebilmektedir.Kuzey Kıbrıs Kuş gözlemi açısından Akdenizdeki en zengin yerlerden birisidir. Ayrıca 50 türden fazla birbirinden alımlı kelebek türü hayatın mutlu tesadüfü

olarak karşınıza çıkar, kısa süreli de olsa bir görünüp bir kaybolur.

DENİZ KAPLUMBAĞALARI :Her yıl yumurtalarını bırakmak için Kuzey Kıbrıs sahillerini tercih eden iki tür deniz kaplumbağası bulunmaktadır. Bunlar Loggerhead (CarettaCaretta) ve Yeşil Kaplumbağa’dır. (Green Turtle-Chelonia Mydas) Her iki türden her yıl 200’ün üzerinde Deniz Kaplumbağası Kuzey Kıbrısı ziyaret etmektedir. Yumurtlama sürecinin en iyi gözlemlenebileceği zaman Haziran sonu ve Temmuz başıdır. Yumurtadan çıkış zamanı ise Ağustos ayı süresince,özellikle Ağustos ayı sonu ve Eylül başıdır. Bu ilginç serüvene şahitlik etmek istiyorsanız, Alagadi, Akdeniz ve Karpaz sahilleri sizleri bekliyor.

 

Gastronomi

Kuzey Kıbrıs’ın lezzetleri saymakla bitmez. Kıbrıs mutfağının kendine özgü yemek,meze ve tatlı çeşitleri arasında en bilinenler Kıbrıs’a özgü bir peynir türü olan Hellim,yemek olarak molehiya, kolokas, pirohu, fırında makarna, fırında patates, herse, çok sayıda birbririnden özel meze çeşitleri,  kebap olarak şeftali kebabı,küp kebabı, ve hırsız kebabı, tatlı çeşitleri sucuk,köfter,paluze, norlu ekmek kadeyifi,sütlü börek,sini katmeri,hellim-nor böreği, gullirikya, pilavuna, kabak böreği,ve macun çeşitleri (ceviz,turunç,bergamut,kabak)   ilk akla gelenlerdir. Verigo üzüm bir diğer denenmesi gereken türdür. ‘Tatlı yiyelim tatlı konuşalım’. ‘bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır’. sözlerini her köşede işitebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta hizmet veren birçok restoran’da dünya mutfakları yanında Kuzey Kıbrıs’a özgü bu damak tatları ile tanışabilirsiniz.

 

 


Activities – Diving, trails- bird watching, golf, festivals… –

Dünyada yükselen çevre bilinci ile paralel olarak gelişen çevreye karşı saygılı ve  sorumlu Özel İlgi turizmi çeşitleri Kuzey Kıbrıs’ta da bu bilinç ile geliştirilmektedir. Kuzey Kıbrıs sizleri her mevsim başka güzel olan dokusuyla sizleri karşılarmaya hazır bir yerdir.   177 km boyunca uzanan Beşparmak Dağları ve üzerindeki üç dağ kalesi (batıdan doğuya St. Hilarion, Bufavento ve Kantara) bazı endemikler de dahil olmak üzere, birçok yabani çiçeğe ev sahipliği yapar. Çok güzel manzaraya sahip olan Beşparmak Dağlarında yürüyüş yapmak, kuş gözlemlemek ve fotoğraf çekmek gibi çeşitli alternatifler mevcuttur.Herbarium’un bulunduğu ve en yeşil bölgelerden biri olan Alevkayası ,görülmesi gereken yerlerden biridir.

Kuzey Kıbrıs’taki özel ilgi turizmi kapsamında düzenlenen aktiviteler şunlardır ; Yürüyüş turları, Kuş Gözlem turları, Köy turizmi, İnanç turizmi, Sağlık turizmi, Macera turizmi, Golf sporu, Sualtı , Su Sporları , bisiklet turları ve kültür turları.

Deniz Kaplumbağaları , Kuş türleri , Kıbrıs endemikleri, Anıt ağaçlar, Orkide türleri ve nadir bulunan türleri görme olanağı veren  doğa yürüyüşleri , size çevre dostu olmanın hazzını yaşatır.

Kuzey Kıbrıs bu turizm türüne oldukça elverişli olup dünyanın ve özellikle Hıristiyan aleminin büyük ilgisini çeken , yüksek tarihi değeri bulunan birçok kilise , manastır ve bazilikalara sahiptir. Bunlar arasında en önemlileri,Hıristiyanlık dininin yayılmasında büyük etkisi olan,  St. Barnabas Manastırı ve mezarı, Apostolos Andreas Manastırı,Soli St.Auxibius Bazilikası, Salamis St.Epiphanius Bazilikası ve St. Mamas Manastırıdır. İslami açıdan ise Osmanlı İdaresi döneminde yapılan birçok Camii ve özellikle Hz. Ömer türbesi önemli inanç turizmi eserlerindendir.

Yükselen bir trend olarak yıl boyunca Kıbrıs kültürü ve doğasının ekisi ile farklı temalarda festivaller düzenlenmektedir. Özellikle yerel kültürün önplana çıktığı festivallerde konuksever Kıbrıs Türk insanının yaratıcılığı ve geleneklerine bağlılığı karşısında etkileneceksiniz. Güzelyut Portakal, Tepebaşı ve Avtepe Medoş Lalesi (Tulipa Cypria) , Mehmetçik üzüm, Tatlısu Harup,Bellapais Müzik, Mağusa Kültür, Büyükkonuk Eko Gün , Lefke Hurma ve Ceviz, Yeşilırmak Çilek ve Girne Zeytin festivalleri yılın farklı zamanlarında sizlere hoş sürprizler hazırlar.

 

 

Mitoloji ve Efsaneler

Asırlar boyunca devam eden medeniyetlerin yanısıra Kıbrıs Adası, mitolojilerde de tüm ihtişamı ile yer almaktadır.

Kıbrıs denince ala gelen en görkemli mitolojik öğe ise tabii ki Afrodit’tir. Güzellik tanrıçası Afroditin vatanıdır Kıbrıs Adası.

Onun güzelliğinden dolayı bu kadar güzel olduğu dilden dile yüzyıllar boyu söylencelere konu edilmiştir.

Afroditin Adonis’e olan melankolik sevdası,  Bugün Mehmetçik adını alan Galatya’ya adını veren Galatha ile efsanevi kral Pigmalion’un ölümsüz aşkı hep bu kendi küçük adı büyük Kıbrıs adası ile birlikte anılmaktadır.

Kem gözlere karşı  koruyuculuğuna inanılan zeytinin efsanesini dinleyerek kötülüklere karşı zeytin dalları ile kutsanabilirsiniz.

Tüm görkemi ile Kuzey Kıbrısı kuşatan Beşparmak efsanesi gözlerini nemlendirebilir, Apostolos Andreas Manastırında, sizi saran mistik atmosfer eşliğinde dileklerinize mum yakabilirsiniz.

Bugünün modern dünyası içerisinde antik geçmişin izlerini yakalamak mümkündür. Bunun için tek yapmanız gereken,  Afroditin Adonise olan büyük aşkının umutsuz gözyaşlarının meyveleri olan anemonların salındığı Kuzey Kıbrıs coğrafyasında küçük bir gezintiye çıkmaktır.

 

Kültür

Kıbrıs kültürünün ve özünün yaşayan temsilcileri olan ,  Lefkara işi,Lapta hesap işi, dantel işi,hasır sandalye örücülüğü,ipek koza işi,sele sepet örücülüğü,ahşap oyma ,ve seramikçilik halen yaşayan geleneksel el sanatlarıdır. Büyük Han’da ve Kuzey Kıbrıs’ın birçok noktasında bu elsanatlarını görebilir ve hediyelik eşya olarak tasarlanmış ürünleri satın alabilirsiniz.

Geçmişten bügünlere taşınan Şeftali Kebabını, şiş kebabın küp kebabını iştahla yerken, limonatası ile serinleyebilirsiniz.

Dillirga müziği eşliğinde aşkların tavirini izlerken, kendinize güzel bir ceviz macunu ziyafeti çekersiniz. Ardından da gelenrksel kahvesini içip, falınıza baktırabilirsiniz. Falınızda mutluluk ve huzur çıkacaktır.