Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi’nin, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’ne katılım anlaşmasını imzalamak üzere adamıza gelen Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Emin Çakmak, hastaların Kuzey Kıbrıs’a özel koşullarda taşınması için THY Kıbrıs Genel Müdürü Ömer Uzun ve Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Ahmet Savaşan ile biraraya geldi.

Çakmak; Ada için THY’nin hayati önemi var…

Türk Hava Yolları’nın (THY) Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nin global partneri olduğunu söyleyen Emin Çakmak, Türk Hava Yolları’nın Türkiye’ye gelecek hastalara verdiği imkanları KKTC’ye de genişletilmesinin Sağlık Turizmi’nin Ada’da gelişmesi için hayati bir öneme haiz olduğunu vurguladı. Çakmak “THY, Kıbrıs’ı sağlık turizimde Dünya’ya bağlıyor. Türkiye’deki şartların KKTC’ye de aynen uygulanması Ada’ya önemli bir akışın başlamasını beraberinde getirecektir” dedi.

Savaşan, THY’ye Türkiye’deki uygulamalarını KKTC’ye genişletmesi çağrısı yaptı…

Ahmet Savaşan, Türkiye’de sağlık turizmine verilen vergi indirimleri, yurtdışı tanıtıma yapılan finansal destek, sağlık bakanlığının sektörü destekleyen yapısı, THY’nin Türkiye’ye gelen hastalara uyguladığı indirimlerin KKTC’de de olması halinde Kuzey Kıbrıs’da Sağlık Turizmi’nin ivme kazanabileceğini ve ülke içinde istenen katmadeğerin yakalanabileceğini belirtti. Savaşan, “Türkiyemiz ile beraber bizler için de gurur kaynağı olan Türk Hava Yolları’mıza Türkiye’deki uygulamalarını KKTC’ye genişletmesi için çağrıda bulunuyorum. Bu açılım bizlere Sağlık Turizmi’nin gelişmesi yönünde büyük bir katkı ve motivasyon olacaktır” dedi.

Uzun; Kuzey Kıbrıs Turizmi’nin gelişmesi için her zaman destek olduk…

THY’nin Kuzey Kıbrıs Turizmi’nin gelişmesi için her zaman destek olduğunu söyleyen Ömer Uzun, sağlık hizmeti almak için Türkiye’ye gelen hastalara belirli indirimlerin uygulandığını, bu uygulamanın KKTC’ye de genişletilmesi için çalışma yapacaklarını belirtti.