Kıbrıs Sağlık Turizmi Kurucu Başkanı Ahmet Savaşan İncirli Muhtarlığı’nın Beyarmudu Belediyesi katkıları ile gerçekleştirdiği II. Çocuk ve Halk Şenliği’ne katıldı.

Şenliğin bir çok özelliği ile KKTC’de bir ilk olduğuna işaret eden İncirli Muhtarı Mustafa Yeşilleme, amaçlarının bölgede yaşayanlar başta olmak üzere ülkedeki bütün çocukların eğlenerek mutlu olacakları bir şenlik yaratmak olduğunu söyledi.

FESTİVALLERİN ÜLKELERİN TURİZM STRATEJİLERİNDE ÖNEMLİ YERİ VAR…

Festival turizminin, Dünya genelinde son yıllarda büyük bir gelişme gösterdiğini vurgulayan Ahmet Savaşan, festivallerin sağladığı ekonomik, sosyal ve kültürel getirilerin büyüklüğü dolayısıyla ülkelerin turizm stratejilerinde önemli bir yeri bulunduğunu ve her geçen gün de büyüyen bir potansiyeli olduğunun altını çizdi.

ÇOCUKLARA EĞLENİRKEN ÖĞRENME FIRSATI SUNUYOR…

Yerel olarak belirlenen ve geleneksel hale gelen festivallerin, yapıldığı bölge ile simgeleşerek toplumun kolektif belleğinin tazelenmesini sağladığı gibi turizm açısından da olumlu etkiler yarattığını söyleyen Savaşan, çocuklara yönelik gerçekleştirilen İncirli Şenliği’nin bölgeye önemli bir hareket getirdiğini ve yapılan etkinliğin çocuklara eğlenirken öğrenme fırsatı da yarattığını belirtti.

FESTİVAL TURİZMİNİN İÇİNDE OLDUĞU ALTERNATİF TÜRLER GELİŞTİRİLMELİ…

Turizmde yapılacak atılımların, turizm türlerinde meydana getirilecek çeşitlemelerle gerçekleşebileceğinin altını çizen Savaşan, günümüzde turizm alanında büyük bir rekabet yaşandığını, bu rekabette daha fazla ve kaliteli ürün sunan ülkelerin daha öne geçtiğini vurguladı. Dar bir alana ya da turizm türü içine sıkışan bir yapının, sürekli olarak çeşitlenen ve yeni arayışlar içinde bulunan turist profilinin taleplerini karşılayamayacağını ifade eden Savaşan, festival turizminin de içinde olduğu alternatif turizm türlerinin geliştirilmesi ile ülkemiz turizminde süreklilik yakalanacağını ve turist başına elde edilen gelirlerin artacağını vurguladı.

O SES TÜRKİYE ÇOCUK ŞAMPİYONU KENDİRİCİ KONSER VERDİ…

Kortej yürüyüşü ile başlayan İncirli II. Çocuk ve Halk Şenliği’nde, çocukların hazırladığı pek çok gösteri yanısıra, Afrika Akrobat grubu ateş dansı, Kurşuniler konseri yanısıra pek çok aktivite yer aldı. Çocuklara iki gün boyunca ücretsiz yiyecek içecek ikramlarının da yapıldığı şenlik O ses Türkiye çocuk şampiyonu Şahin Kendirici konseri ile sona erdi.