Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre; Almanya’nın başkenti Berlin’de bu yıl ellincisi gerçekleşen Dünya’nın en büyük turizm fuarı ve borsası ITB Berlin’e katılan Ahmet Savaşan’ın, Kuzey Kıbrıs’a daha fazla turist hasta gönderilmesine yönelik olarak Dünya Sağlık Turizmi Konseyi üyeleri başta olmak üzere pek çok ülke temsilcisi ile biraraya gelerek ülkeler arası işbirliğinin gelişmesine yönelik temaslarda bulunduğu belirtildi.

Yeni anlaşmalar yapıldı…

Berlin’de sağlık turizmi alanında önemli gelişmeler yaşandığını söyleyen Savaşan, çabalarının sağlık turizmini geliştirerek ülke ekonomisine katkı yapmak olduğunu vurguladı. Savaşan bu kapsamda ITB’de Almanya başta olmak üzere Hollanda, Slovakya, Macaristan, İran, Avusturya, İngiltere, Norveç, Danimarka ve İsveç ile kanserden kalbe, estetikten diş, göz ve tüp bebek tedavilerine kadar pek çok alanda yeni anlaşmaların yapıldığını sözlerine ekledi.

TC Bakanı sektörü motive etti…

TC Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ve THY Genel Müdürü, Yönetim Kurulu Üyesi Temel Tokil ile birlikte Kuzey Kıbrıs Standı’nı ziyaret eden Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile de biraraya gelen Savaşan, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı’nın verdiği mesajların sektörü motive ettiğini söyledi.

Turizmde önemli bir hareketlilik yaşanabilir…

Savaşan, “Kültür ve Turizm Bakanı Ünal’ın, Bakan Faiz Sucuoğlu ve biz sektör temsilcileri ile yaptığı samimi görüşmelerde, Kuzey Kıbrıs turizminin geliştirilmesi için Türkiyemizin gereken adımları atma yönündeki kararlılığını görme fırsatı bulduk. Gerek turizimcilerimizin önemli girişim ve çabaları gerekse de kısa dönemde Türkiye’nin atmayı düşündüğü yeni adımların hayat bulması ile Kuzey Kıbrıs Turizmi ve ekonomisinde önemli bir hareketlilik yaşanabilecektir” dedi.

Çakmak; Amacımız Kıbrıs’ın Sağlık Turizmi’nden hak ettiğini almasıdır…

Açıklamada son olarak Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Onursal Başkanı Emin Çakmak’ın da Kuzey Kıbrıs Standı’nı ziyaret ederek Savaşan ve turizm sektörü temsilcileri ile biraraya geldiği belirtildi. Çakmak ziyarette yaptığı konuşmada Dünya’da yılda 30 milyon kişinin şifa bulmak için ülkeleri dışına gittiğini ve bu sektördeki yıllık cironun 150 Milyar Dolara ulaştığını vurgulayarak, amaçlarının Kuzey Kıbrıs’ın Sağlık Turizmi pastasından hak ettiği yeri almasına katkı yapmak olduğunu söyledi.