Konsey’den yapılan açıklamaya göre; Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan ile Asbaşkan Hüseyin Oskar’ın Kuzey Kıbrıs’ın daha fazla ülkeden nitelikli turist tarafından tercih edilmesi amacı ile Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın Bakü’de düzenlediği Road Show’a katılarak, Kuzey Kıbrıs’ın sağlık turizmi olanaklarını tanıttıkları belirtildi.
Bakan İbrahimov ile verimli bir görüşme….

Savaşan’ın Bakü temasları kapsamında, Bakan Ataoğlu ve heyetiyle birlikte Azerbaycan Diaspora Başkanı ve Devlet Bakanı Nazım İbrahimov ile biraraya geldiğine yer verilen açıklamada, görüşmenin samimi bir ortamda gerçekleştiği ve karşılıklı ilişkilerin geliştirilebilmesi için atılabilecek adımların ele alındığı belirtildi.

Yeni anlaşmalar yapıldı…

Road Show kapsamında Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva yanısıra yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, turizm profesyonelleri ve doktorlar ile de biraraya gelen Ahmet Savaşan ve konsey yetkililerinin Sağlık Turizmi kapsamında Kuzey Kıbrıs’a turist hasta gönderilmesine yönelik olarak yeni anlaşmalar yaptıkları belirtildi.

Azerbaycan sağlık turizmi açısından çok önemli…

Tedavi ve bakım hizmetlerinin yetersizliği, uzmanlaşmış personel eksikliği, yüksek teknolojili tıbbi cihazların bulunmaması, sağlık hizmetlerine ulaşım zorunluluğu, maliyetler gibi nedenlerden ötürü Azerbaycan’ın yurt dışına önemli sayıda hasta gönderdiğine dikkat çeken Savaşan, hem yüksek gelirli, hem de düşük ve orta düzey gelire sahip hasta profiliyle Azerbaycan’ın sağlık turisti açısından önemli bir hedef ülke olduğunu vurguladı.

Bağımsız Devletler Topluluğu’na önem vermeliyiz…

Sağlık Turizmi açısından ülkemizin en önemli pazarlarının Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri olduğuna işaret eden Savaşan, bu pazarın parlayan yıldızlarının Rusya, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Ukrayna olduğunu söyledi. Günümüzde Dünya’nın ilgisini çeken bu pazarın büyüklüğünün 1 milyar doların üzerinde olduğunun hesaplandığını söyleyen Savaşan, bu potansiyelin %72′sini Rusya, kalan %28’ini ise diğer Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin oluşturduğunu belirtti.
Rusya, Ukrayna, Kazakistan büyük potansiyel…

Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve Azerbaycan’ın ihraç ettiği sağlık turisti potansiyeli ile Dünya’dan büyük ilgi gördüğünü söyleyen Savaşan, ülkemiz açısından BDT pazarını cazip kılan iki önemli nedenden birincisinin; bu pazardaki büyüme beklentisi, ikincisinin ise bu ülkelerdeki sağlık sistemi ve sağlık hizmetlerinin sunumundaki yetersizlik olduğuna işaret etti.

Yeni iş fırsatları yakalandı…

Bakü’de yapılan etkinliğin, gerek Kuzey Kıbrıs’ın insani, turistik, kültürel, tarihi zenginlikleri ile sağlık turizmi olanaklarını tanıtması bakımından, gerekse de iki ülkenin turizm profesyonellerine sunduğu yeni iş fırsatlarıyla ülkemiz açısından önemli olduğuna değinen Savaşan, BDT ülkeleri ile genelde turizm, özelde sağlık turizmi alanında iş birliğinin geliştirilmesinin Kuzey Kıbrıs’daki turizm gelirlerinin artmasına katkı yapacağına inanç belirtti.

Projeler somutlaştırılarak pazarlama başlamalı…

Turizm Bakanlığı’nın Bakü’de başlattığı tanıtım faaliyetlerinin bir an önce proje bazında somutlaştırılması ihtiyacı olduğunu söyleyen Savaşan, sonuç almak için 2017’ye yönelik pazarlama faaliyetlerinin Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinde gecikmeden başlaması gerektiğine vurgu yaptı.