Tüp bebek uygulamalarından sonra oluşan üçüz gebeliklerde, bir veya daha fazla bebeğin kalbinin özel bir ilaçla durdurularak o bebeğin gelişiminin durdurulması işlemine fetal redüksiyon adı verilmektedir. Fetal redüksiyon, çocuk sahibi olmak için yapılan onca zahmetli işlemden sonra sıra dışı bir uygulama olarak görülebilir ancak temel amaç gebe kalınan bebek sayısı değil, kucağınıza alıp eve götüreceğiniz sağlıklı bir bebek sayısıdır.

Üçüz ve Ötesi Nasıl Riskler Taşır?
İnsan gebeliğinde bebek sayısı arttıkça hem gebelik problemleri olasılığı (gebelik diyabeti, gebelik hipertansiyonu gibi), hem de erken doğum ihtimali yükselmektedir. Yaklaşık olarak verirsek;

 

Tek gebelik; ortalama 37-40 hafta

İkiz gebelik; ortalama 36 hafta

Üçüz gebelik; ortalama 32 hafta sürmektedir. 37. gebelik haftasından önce doğan bebekler prematüre olarak adlandırılırlar ve prematür bebekler diğer bebeklere göre daha yüksek oranda risk altındadır.

Bebekte erken doğum (prematüriteye) bağlı görülebilecek bazı problemleri şöyle sıralamak mümkündür: Ciddi akciğer problemleri, kalp hastalıkları, beyin kanaması ve hasarı, gözde ciddi hasar, işitme problemleri, bağırsak problemleri (nekrotizan enterokolit gibi), ciddi enfeksiyon-sepsis, anemi (kansızlık), sarılık. Tüm bu problemler bebeğin hayatının ileriki dönemlerini de etkileyecek kalıcı hasarlar oluşturabilmektedir. Hatta bebeğin doğumundan sonra veya erken çocukluk döneminde ölümüne neden olabilecek ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

İşlem Nasıl Yapılır?
İkiz gebelik kabul edilebilir bir durumken üçüz ve üstü çoğul gebeliklerde ailelere mevcut riskler anlatılarak fetal redüksiyon seçeneği sunulmaktadır. Esas olan; hastaların üçüz ve üzerinde gebelik oluşumunu minimumda tutabilmek olduğundan öncelikli amacımız hastanın kliniğine ve embriyo durumuna göre, transfer edilecek embriyo sayısına karar vermek olmalıdır.Tüm çabalara rağmen, üç embriyo transferinde çok nadiren üçüz gebelik görülebilmektedir.

İşlem gebeliğin 10-12. haftaları arasında ultrasonografi eşliğinde karından veya vajinal yoldan ince bir iğne ile girilerek yapılmaktadır. İşlem için seçilen en zayıf gelişimi olan veya en kötü yerleşimi olan fetusun kalbine (ya da civarına) iğne ile girip zedelenerek kalp durdurulmaktadır. Çoğul gebeliklerde bebekler arasında kan alışverişi olasılığından ötürü bir fetusun bir diğerini etkilmemesi için ilaç ile kalp durdurulması yöntemi tercih edilmemektedir. İşlem öncesinde fetuslar tek tek değerlendirilmekte ve problem tespit edilen fetusa veya rahat ulaşılabilen fetusa işlem  yapılmalıdır.

İşlem yapılmayacak fetuslara zarar vermemek için işlem ultrason eşliğinde yapılmalıdır.

Fetus sayısının azalması ile bebeklerde görülebilecek prematürite, hastalık, ölüm ve sakatlık ihtimali belirgin olarak azalmaktadır. Fetal redüksiyon ile sağlıklı bir bebeğiniz olma ihtimali artmaktadır. Yine de fetal redüksiyon işleminin riskleri vardır. İşlem sonrasında uterusun (rahim) kasılması ve tüm gebelikleri atması ile düşük olması olasılığının az da olsa mevcut olduğu çift ile detaylı muayene ve görüşmede mutlaka anlatılmalıdır. İşlem sonrasında tüm hastalara rutin uygun antibiyotik tedavisi başlandığı için enfeksiyon riski sıfıra yakındır.

© 2018 - Bütün Hakları Sağlık Turizmi Konseyine Aittir.

Acil Bilgi Hattı         +90 548 838 99 99